Course schedule

Cena brutto
Price

2000 PLN/os.

Szkolenie "Risk assessment and accident investigation" przeznaczonej jest zarówno dla marynarzy jak i pracowników lądowych poszukujących informacji nt. zasad oceny ryzyka występującego w poszczególnych procesach. Szkolenie, co bardzo istotne porusza także aspekty związane z badaniem przyczyn i opracowaniem dokumentacji powypadkowej.

Szkolenie ma charakter praktyczny gdyż opiera się na zadaniach związanych z opracowaniem rzeczywistej oceny ryzyka na pokładzie  istniejącego statku, z wymogiem wydania odpowiedniej dokumentacji.

Po tym etapie uczestnicy będą musieli stawić czoła wypadkom związanym z wcześniej zaplanowaną pracą (film dokumentalny prawdziwego przypadku) z wymogiem przeprowadzenia procesu badawczego i wydania stosownych zaleceń i wyprowadzenia wniosków.

Szkolenie może być prowadzone zarówno w języku polskim jak i angielskim.

"Risk assessment and accident investigation" training courese is designed for both: seafarers and shore-based workers seeking for information on the principles of risk assessment in specific processes. This training also covers many aspects related to the incident investigations and preparation of post-accident documentation.

The training course is highly practical; as it is based on tasks related to the development of a real risk assessment on-board existing ship, with the requirement to issue appropriate documentation.

After this phase, the participants will have to face accidents related to the previously planned work (a real case documentary) with the requirement to carry out the research process and make appropriate recommendations and conclusions.

The training may be conducted in Polish or English language.

Zapisy:
Monika Miler